Myom dělohy je nezhoubný nádor dělohy, což je poměrně časté onemocnění. Toto onemocnění je diagnostikováno u 20 % třicetiletých žen. Po dlouhou dobu byl myom považován za nádor benigní povahy, který se může za určitých podmínek stát maligním. Až donedávna byla jedinou léčebnou metodou pro diagnostiku fibroidů odstranění nádoru společně s orgánem, tj. s dělohou. Dnes odborníci považují fibroidy za reakci těla na poškození dělohy.
Faktory onemocnění jsou:
endometrióza; gynekologické operace; škrábání; potrat; zánětlivé procesy; hormonální výkyvy.
Fibroidy jsou tvořeny z pojivové nebo svalové tkáně. Jejich velikost se může pohybovat od několika milimetrů do 1-8 centimetrů. Nádor může být lokalizován na děložním čípku nebo na těle. Vyšetření často odhalí několik uzlů různých velikostí.
Myom se vyskytuje v důsledku aktivního dělení děložních buněk, které je stimulováno estrogeny. Jedním z rysů tohoto onemocnění je, že detekce normální rovnováhy hladin progesteronu a estrogenu v důsledku krevního testu nezaručuje nepřítomnost fibroidů. Abychom si byli jisti, že tato nemoc nebude k dispozici, je nutné provést seriózní vyšetření pomocí moderních diagnostických metod. Diagnostika také umožňuje identifikovat umístění formace: v děložní dutině, v břišní dutině, ve stěně dělohy.
Fibroidy nejsou téměř nikdy diagnostikovány u dívek mladších 25 let a žen starších 50 let. Ženy jsou nejvíce ohroženy v rozmezí 25 až 50 let. Pravděpodobnost vzniku fibroidů během období obecného snížení imunity, při zánětu genitální oblasti, během těhotenství je obzvláště vysoká. V posledních letech se diagnóza děložních myomů často uvádí u dívek ve věku 17-18 let.
Příznaky děložních myomů:
Skutečnost, že se u ženy vyvinou děložní myomy, o tom nemusí ani tušit, protože se nemusí objevit vnější znaky. Často se stává, že gynekolog vyšetřuje pacienta ze zcela jiných důvodů (například lékařské vyšetření) a během vyšetření odhalí novotvar. Příznaky jsou aktivní v případech, kdy děloha dorůstá do velké velikosti, ale pokud je nádor malý, příznaky nemusí být přítomny.
Děložní myomy mají podobné příznaky jako mnoho onemocnění reprodukčních orgánů. Mezi nejčastější příznaky, které lze použít k určení vzniku a vývoje myomů, patří:
- vzhled uprostřed cyklu výtoku krví;
- dlouhé trvání a nepravidelnost menstruace;
- děložní krvácení a docela hojné;
- v přítomnosti velkého nádoru se močení stává častějším, pravidelnost stolice je narušena tlakem velkého nádoru na orgány;
- existuje pocit zúžení pánevních orgánů;
- tažné bolesti se objevují v dolní části břicha;
- zvyšuje se objem břicha, což je spojeno s obezitou.
Pokud fibroid není detekován včas, chybí nezbytná léčba, onemocnění může mít následující následky:
- anémie se vyvíjí v důsledku hojného krvácení;
- proliferace nádorové uzliny vede ke kompresi orgánů, po níž dochází k zácpě a častému močení;
- pro ženu je velmi obtížné otěhotnět a porodit dítě.
Včasné doporučení specialistovi vám umožní identifikovat problém v rané fázi, čímž se vyhnete nutnosti chirurgického zákroku.