Role obránce v našem těle proti pronikání cizích virů, bakterií, hub a jiných parazitů hraje imunitní systém. Stav, kdy imunitní systém selhává z různých důvodů a tyto poruchy imunitní obrany mají dlouhodobý patologický charakter, se nazývá imunodeficience (stav imunodeficience, IDS). Navíc s imunodeficiencí je proces obnovy těla inhibován nebo zcela zastaven.
Snížení imunity, tedy imunodeficience se projevují zvýšenou náchylností k infekcím (poruchou obranyschopnosti vůči patogenním, případně i oportunním mikroorganizmům), mohou se podílet i na vzniku nádorových chorob, chronických zánětů.
Rozlišujeme imunodeficience:
vrozené – způsobené genetickou poruchou;
získané – v důsledku řady příčin (metabolické poruchy jako diabetes mellitus, ionizující záření, ztráty bílkovin – proteinurie, popáleniny, operační stres, nádorová onemocnění, léčba imunosupresivními látkami, chemoterapií, radiace, infekce HIV, aj.).
Klinické projevy jak primárních, tak sekundárních imunodeficiencí závisí na tom, který systém je postižen.
U protilátkových imunodeficiencí (lymfocyty B, protilátky) je nápadný sklon k mikrobiálním infekcím (otitidy, sinusitidy, pneumonie).
U buněčných (lymfocyty T) se objevují plísňové, parazitární a virové infekce.
Poruchy fagocytárního systému (granulocyty, makrofágy) se projevují sklonem k recidivujícím povrchovým kožním infekcím, ale i septikémii.
Imunodeficience v komplementovém systému jsou recidivující pyogenní infekce nebo atypický průběh systémových chorob.
Sekundární imunodeficience jsou podstatně méně závažné než primární, a jejich rozlišování na jednotlivé typy (protilátkové, buněčné, fagocytární) není jednoznačně možné, většinou jsou komplexní.
Opakující se běžné infekce:
záněty dýchacích cest, angíny
Oportunní patogeny:
mykózy: povrchové, hluboké (candida, aspergillus),
virové: encefalitidy, pneumonie (herpes simplex virus, cytomegalovirus)
V důsledku imunodeficience se tělo pacienta stává velmi náchylným k různým nebezpečným chorobám. Jedná se o onkologická onemocnění, lidský papilomavirus, meningitidu, HIV, AIDS, těžké infekce (absces, zápal plic, sepse). Možnost smrti není vyloučena. Proto je nutná včasná a správně předepsaná léčba.