Herpetický virus

Herpetický virus se projevuje nejen neestetickým vzhledem, ale také nepříjemnými pocity. Nejčastěji se objevuje na rtech, i když může ovlivnit jiné části těla včetně genitálií.

Příčinou onemocnění je skupina virů, která infikují kůži, nervové buňky a sliznice člověka. Na těle se objeví vyrážka ve formě skupiny puchýřků, které po použití léku vyschnou a zmizí.

Herpetická infekce je nejčastější u dospělé populace. Virus infikuje více než 90 % lidí, z nichž 10 – 20 % má akutní formu oparu.

Herpes se přenáší následujícími způsoby:

  • kontakt – fyzický kontakt s infikovanou osobou;
  • ve vzduchu – skrz částice slin při kýchání a kašlání;
  • genitální – tímto způsobem se nejčastěji přenáší genitální opar.
  • domácnost – prostřednictvím sdílených věcí (ručníky, nádobí, ložní prádlo);
  • vertikální – od těhotné ženy k dítěti během těhotenství nebo porodu.

Jakmile se herpes virus dostane do lidského těla, šíří se krevním řečištěm. Proniká do nervových buněk periferního nervového systému a je začleněn do genomu neuronů. Od té chvíle virus doprovází člověka po celý život.

Existuje 8 hlavních typů herpes virů:

Virus herpes simplex typu 1. Přenáší se hlavně prostřednictvím domácnosti a fyzického kontaktu (potřesení rukou, objímání, líbání a pohlavní styk). Ovlivňuje hlavně oblast kolem úst a očí. 15 % případů nastalo, když HSV-1 ovlivnil ruce a genitálie.

Virus herpes simplex typu 2. Je to hlavně pohlavně přenosné a ovlivňuje sliznici pohlavních orgánů a kůži kolem nich, což vede ke vzniku genitálního oparu.

Herpes třetího typu. Také se mu říká virus varicella-zoster. Virus Varicella Zoster způsobuje herpes zoster (pásový opar) a plané neštovice. Infekce se nejčastěji vyskytuje v dětství, kdy se u dítěte objeví plané neštovice.

Virus Epstein-Barr (čtvrtý typ). Přenáší se vzdušnými kapičkami nebo prostřednictvím každodenních předmětů v domácnosti (šálky, ručníky, lžíce atd.). Vyvolává výskyt infekční mononukleózy.

Herpes pátého typu (cytomegalovirus). Jeho oblíbeným místem v lidském těle jsou slinné žlázy. U zdravého člověka se infekce nemusí po celý život projevovat. Pokud však má pacient imunodeficienci, může cytomegalovirus vést k nebezpečným projevům.

Herpes šestého typu. Infekce se vyskytuje nejčastěji ve věku 1–2 let, poté se začnou vytvářet protilátky. 96 % populace má protilátky proti šestému viru.

Herpes sedmého typu. Předpokládá se, že virus se přenáší vzdušnými kapičkami, i když to nebylo jistě prokázáno.

Herpes osmého typu. Nezpůsobuje klinické projevy u zdravého člověka. U pacientů se sníženou imunitou se může vyvinout neoplastické kožní onemocnění zvané Kaposiho sarkom.